• Witamy w GOK GÓRZNO

Zapraszamy na rodzinny spektakl pt. "Kwiat paproci" w reż. Mateusza Tymury, przygotowany przez Teatr Latarnia w ramach programu TEATR POLSKA 2023.
KIEDY?
29 WRZEŚNIA 2023 r. (PIĄTEK), GODZ.18:30
MIEJSCE?
BOISKO PRZY LICEUM
BILETY W CENIE 20,00 ZŁ (więcej informacji w Gminnym Ośrodku Kultury).
W razie niepogody spektakl odbędzie się w budynku GOK-u
“Kwiat paproci”, spektakl na podstawie baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego, przenosi widzów do świata „dawno, dawno temu”. Do świata, w którym wydarzenia mogły wydarzyć się sto lat temu, ale równie dobrze i wczoraj. Dla kogo warto żyć? Gdzie jest prawdziwe szczęście i co jest tak ważne w życiu? Te pytania warto sobie zadawać nieustannie, pojawiają się one też w spektaklu.
Widowisko oparte na polskiej tradycji Nocy Świętojańskiej. Główny bohater - Jacuś w drodze po tytułowy kwiat, w drodze ku dorosłości, mierząc się z leśnymi strachami oraz własnymi słabościami stanie przed kluczowym pytaniem - gdzie jest prawdziwe szczęście?
W mrocznym, leśnym świecie można się zagubić, przestraszyć, ale i spotkać z sobą samym.
Podczas takiej wędrówki mamy szansę odnaleźć prawdę o wartościach i relacjach.
W dzisiejszym pędzie nie chcemy przyglądać się własnym mrokom... a może warto?
Pośród wielu baśni, które serwuje nam współczesna kultura, ta zdecydowanie wyróżnia się głębią, a także zakończeniem bez znieczulającego "happy endu". Finał opowieści o Jacusiu jest prawdziwy... i właśnie przez to tak poruszający.
Przedstawienie "Kwiat paproci" emanuje ludową wrażliwością. Widz ma tu okazję w niezwykłej bliskości usłyszeć, dotknąć, zobaczyć, poczuć i być częścią świata przedstawionego. Scenografia została wykonana m. in. z naturalnych materiałów znalezionych podczas wędrówek po Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu, gdzie mieści się wieś Borki, w której powstawał spektakl. Muzyka jest grana i tworzona na żywo na tradycyjnych instrumentach, na których grają aktorzy i muzykanci - członkowie zespołu (przedwojenne cymbały, akordeon, baraban itd.) i jest wzbogacona o efekty elektroniczne i elektroakustyczne.
W spektaklu zabawa miesza się z poezją, żart z patosem, a stara jak świat opowieść przynosi nam wielką, prostą mądrość, której tak bardzo potrzeba we współczesnym skomplikowanym świecie.
„Kwiat Paproci” Teatr Latarnia
czas trwania: 70 minut
Reżyseria: Mateusz Tymura
Muzyka: Zbigniew Rusiłowicz/Kapela Braci Rejwów
scenografia: Sylwia Maciejewska
Występują: Paula Czarnecka, Paulina Karczewska, Błażej Piotrowski, Zbigniew Rusiłowicz, Błażej Twarowski
Po spektaklu zapraszamy na pogadanka etnograficzną. Podczas niej porozmawiamy o zwyczajach świętojańskich. Poza rozmową z widzami odbędzie się prezentacja instrumentów, rekwizytów użytych w spektaklu. Jeżeli publiczność będzie dość otwarta nie wykluczone są również mini warsztatów tańca tradycyjnego.
Pokazy i warsztaty odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Celem TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.
Pokaż mniej