• Witamy w GOK GÓRZNO

Zapraszamy na pierwszy koncert po rewitalizacji budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Górznie.

Koncert muzyki portugalskiej zatytułowany "Meu Fado" (tł. moje fado) oparty jest na dwóch filarach. Z jednej strony mamy utwory instrumentalne, pisane bezpośrednio na gitarę portugalską przez największych wirtuozów tego instrumentu : Carlosa Paredesa, Jose Nunesa , Casimiro Ramosa .  Z drugiej zaś strony możemy posłuchać najpopularniejszych pieśni fado, wykonywanych już wcześniej przez wybitne postaci muzyki portugalskiej : Marizę, Anę Mourę,  Amalię Rodrigues. Większość aranżacji koncepcyjnie oparta jest na charakterystycznym brzmieniu portugalskich zespołów grających muzykę fado.  Wykorzystanie klawiszowego syntezatora  pozwala jednak w wielu przypadkach zastosować nowocześniejsze rozwiązania harmoniczne i w konsekwencji uzyskać bardziej współczesne, niepowtarzalne brzmienie, doskonale wpasowujące się w klimat tej muzyki.  

Wykonawcy:

Ola Jas - wokal  

Piotr Lemański - gitara portugalska 

Wiesława Lemańska – instrumenty klawiszowe    

Ola Jas -  Ukończyła szkołę muzyczną II stopnia w klasie skrzypiec  oraz  Policealne Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w klasie wokalistyki jazzowej.  Jest finalistką konkursów Nowa Tradycja i Mikołajki Folkowe, oraz Grand Prix Ladies' Jazz Festival 2019.  W styczniu 2018 r. ukazały się debiutanckie nagrania artystki - efekt współpracy z portugalskim muzykiem  João de Sousa.  W 2019 roku  koncertowała z Dino D'Santiago w ramach Siesty w Drodze, a duet z João de Sousa - „Samba Po Utracie”, znalazł się na jubileuszowej, dwudziestej płycie „Smooth Jazz Cafe”.  W wykonywanych utworach Ola Jas łączy elementy muzyki luzofońskiej, world music oraz jazzu  z folkiem i słowiańską melancholią. Znajomość języka portugalskiego pozwala jej również na podróż  po muzycznych obszarach Lizbony.    

Piotr Lemański – Jazzowy gitarzysta związany z muzyczną sceną od połowy lat 80-tych. Oprócz prowadzenia własnych zespołów ma na swoim koncie współpracę z większością muzyków stanowiących czołówkę polskiej sceny jazzowej, m. inn.  z Ewą Bem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Majewskim, Maćkiem Strzelczykiem, Kazimierzem Jonkiszem czy Lorą Szafran. Od 1994 roku prowadzi również klasę gitary na Wydziale Jazzu  w słynnej warszawskiej Szkole Muzycznej im F.Chopina przy ul. Bednarskiej. Zafascynowany muzyką fado, kilka lat temu rozpoczął intensywną naukę gry na gitarze portugalskiej i obecnie jest jednym z nielicznych gitarzystów fado mieszkających w północnej części Europy.   

Wiesława Lemańska -  absolwentka wychowania muzycznego na UKW w Bydgoszczy, tam też ukończyła w tej samej dziedzinie studia podyplomowe. Muzyczny pedagog i pianistka, miłośniczka muzyki klasycznej, jazzowej oraz folkowej.  Od kilku lat towarzyszy mężowi w penetracji portugalskich klimatów, dokonując transkrypcji utworów fado na gitarę i instrumenty klawiszowe.