• Witamy w GOK GÓRZNO

Z programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura Interwencje 2021" uzyskaliśmy dofinansowanie 24000,00zł na realizację projektu "A dokąd to?"

To projekt polegający na wyjazdach, spotkaniach, wspólnych przeżyciach i skierowany jest do członkiń i członków KGW. Podczas wyjazdów grupy dorosłych, z trzech różnych regionów Polski (południe - centrum - północ) poszukają cech wspólnych, inspiracji, wymienią się dobrymi praktykami, pomysłami na działania kulturalne w środowisku lokalnym. Pokażą swoje tradycje, odkrycia, dokonania, wezmą na miejscu udział w warsztatach rękodzielniczych, odwiedzą miejsca ważne lokalnie, z których sami czerpią inspiracje. Ponadto wezmą udział w wydarzeniach kulturalnych. Reprezentantki/ci KGW po intensywnych wyjazdach wrócą do siebie, by opowiedzieć o swoim doświadczeniu innym. Zaplanowane wydarzenia to:

18-20 czerwca 2021 wyjazd grupy z Górzna do partnera w projekcie: Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach (zachodniopomorskie). W programie m.in. zwiedzanie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, spotkanie z Klubem Wolontariusza AMICUS i z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą, warsztaty międzypokoleniowe, animacje i rozmowa o działaniach pomiędzy młodzieżą a seniorami. Kurpiowskie wesele, biesiada muzyczna i spotkanie z KGW Stowięcino i Zespołem Ludowym Klęcinianki. Warsztat etnograficzny zbieracza wspomnień.

9-11 lipca 2021 wyjazd grupy z Górzna do partnera w projekcie: ARTeria - Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach (Śląsk). W programie m.in. spotkanie integracyjne z warsztatami robienia Kopy Ornontowickiej (na ministerialnej liście produktów tradycyjnych i regionalnych), prezentacja prac z robótek ręcznych. „Kobiece Kafe Klachy” i wspólna kolacja. Wspólny wyjazd do Nikiszowca (dzielnica Katowic) – zwiedzanie z przewodnikiem oraz warsztaty w Muzeum Historii Katowic. Spacer po Ornontowicach – oprowadzanie przez lokalnych pasjonatów z Towarzystwa Miłośników Ornontowic. Spotkanie z członkami zespołu Teatr Naumiony.

17-19 września 2021 grupy partnerów w projekcie przyjeżdżają do Górzna! W programie m.in. zwiedzanie Górzna z przewodnikiem, trochę historii, anegdot i współczesności, ognisko nad jeziorem oraz wspólne śpiewanie i poznanie się pomiędzy grupami. Wizyta w Rudzie - Ośrodku Edukacji Ekologicznej, spotkanie z lokalnymi rzemieślnikami, pokazy rzemieślnicze i mini warsztaty ... Wizyta w Miesiączkowie w świetlicy OSP - spotkanie z Kołami Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Górzno, wymiana doświadczeń i wspólna zabawa. Spotkanie z Klubem Seniora "Radosna Jesień" - prezentacja działań na rzecz seniorów i zorganizowanie sprzętu rehabilitacyjnego dla osób chorych i w potrzebie poprzez akcje kulturalne, zbiórki pieniędzy nawiązujące do dziedzictwa kulturowego i rękodzielniczego.

Na bieżąco będziemy informować o przebiegu projektu.