• Witamy w GOK GÓRZNO

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 12. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 18 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.

Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.

W tegorocznej edycji programu weźmie udział ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na: www.latowteatrze.pl, www.facebook.com/programLatowteatrze

„Do?Rosnę!” to tytuł warsztatów teatralnych realizowanych przez GOK w Górznie i MGOK Lidzbark Dorosnę. Do czego rosnę? Co mnie czeka? Czy jest jakiś kierunek? Co oznacza dorastanie? Czy to znaczy, że coś buduję? Czy mogę przestawiać i burzyć?

W tym roku razem z uczestnikami Lata w teatrze zajmiemy się tematem dorosłości. 

Praca będzie polegała na gromadzeniu materiału związanego z tematem (osobistych refleksji i doświadczeń) i przekładaniu ich na formy performatywne, w tym interaktywne, zapraszające do udziału innych uczestników. Ze znalezionych elementów zbudujemy człowieka-totem, a za pomocą mozaiki lub tekstów na kaflach zapiszemy przesłania, którymi chcemy się podzielić z innymi i rozłożymy je w różnych punktach miasta.

Zastanowimy się również nad relacją człowieka z przestrzenią, w której żyje i dorasta. Chcemy, aby na rynku Górzna powstało miasto z gliny i kartonów. Razem z mieszkańcami przyjrzymy się jego funkcjonalności. Da nam to podstawy do dalszych działań z mieszkańcami: wspólnej zabawy, gry i tworzenia. Prezentacja pracy uczestników warsztatów w piątek 9 sierpnia 2019 w Górznie.